Committees

Dedicated CDS members play a crucial role in our work by serving on our committees. These are divided into two categories: Midwinter Meeting Committees and Standing Committees. For more information on our committees, view our committee descriptions.

For additional information on committees, logged-in members may also view our constitution and bylaws.

Questions? Please email Joanne Girardi. Revised October 15, 2018.

Midwinter Meeting Committees | Standing Committees

Midwinter Meeting Committees for 2019

Entertainment

  • Kimberley Bolden, chair, 2019
  • Renee Pappas, vice chair, 2020
  • Douglas Kay, secretary, 2021

Exhibits

  • Sam Ciccarelli, chair, 2019
  • John Schmeda, vice chair, 2020
  • David Williams, secretary, 2021
  • Gary Alder, 2019
  • John Bonaguro, 2020
  • Richard Szatkiewicz, 2021

General Arrangements

  • Kamal Vibhakar, chair, 2019
  • John Moore, vice chair, 2020
  • James Discipio, secretary, 2021
  • Richard Caraba,2019
  • Kevin Patterson,2020
  • Michael Santucci, 2021
  • John Kozal, Englewood, 2019
  • Kimberley Bolden, Kenwood/Hyde Park, 2020
  • Jun Lim, North Side, 2021
  • James Benz, North Suburban, 2019
  • Michele Bogacki, Northwest Side, 2018
  • Renee Pappas, Northwest Suburban, 2019
  • Susan Foundos-Biegel, South Suburban, 2020
  • Michelle Jennings, West Side, 2020
  • Mark Ploskonka, West Suburban, 2021

General Chair

  • Sharon Lyn-Malinowski, chair, 2019
  • Loren Feldner, vice chair, 2020
  • Gene Romo, Jr, secretary, 2021

Program Chair

  • Susan Zelazo-Smith, chair, 2019
  • John Hagopian, vice chair, 2020
  • Cheryl Mora, secretary, 2021

Registration & Credentials

  • Denise Hale, chair, 2019
  • Shafa Amirsoltani, vice chair, 2020
  • Yendis Gibson, secretary, 2021
  • Vickyann Chrobak, 2019
  • Gerald Ciebien, 2019
  • Wayne Helge, 2020
  • Bryce Larson, 2020
  • Kevin King, 2021
  • James Gianakakis, 2021
  • Juliana Parry, 2021

Scientific Programs Division

  • Paul Kempf Jr., officer, 2019
  • Frank Orland, officer, 2019
  • Lawrence White, office, 2019
  • Robert Moll, officer, 2020
  • James Robinson, officer, 2020
  • Philip Schefke, officer, 2020
  • Salvatore Storniolo, officer, 2021
  • Gregory Matke, officer, 2021
  • Cynthia Satko, officer, 2021
  • F. Michael Sheehan III, Englewood, 2021
  • Lawrence Tomazin Jr., Englewood, 2021
  • Glenn Bailey, Englewood, 2019
  • Robert Matthews, Englewood, 2019
  • Peter Toussaint, Englewood, 2020
  • Bita Mehdinejad Fayz, Kenwood/Hyde Park, 2021
  • Ozzie Smith III, Kenwood/Hyde Park, 2019
  • James Harris Jr., Kenwood/Hyde Park, 2020
  • Ashley Kaufman, North Side, 2021
  • Cristian Pavel, North Side, 2021
  • Cissy Furusho, North Side, 2019
  • Kirk Kollmann,  North Side, 2019
  • Joanne Oppenheim,  North Side, 2020
  • Danny Hanna, North Suburban, 2021
  • Jason Rogers, North Suburban, 2021
  • Theodore Constantine, North Suburban, 2019
  • Astrid Schroetter, North Suburban, 2019
  • Megan Ratliff, North Suburban, 2020
  • Larisa Spirtovic, Northwest Side, 2019
  • Richard Grubek, Northwest Side, 2019
  • Josephine DiFranco Bordignon, Northwest Side, 2021
  • tba, Northwest Side, 2020
  • Joseph Thornhill, Northwest Side, 2020
  • Spencer Bloom, Northwest Side, 2020
  • Tina Smith, Northwest Suburban, 2018
  • Kenneth Johnson, Northwest Suburban, 2019
  • Jacqueline Niro-Kraemer, Northwest Suburban, 2020
  • Steven Kraemer, Northwest Suburban, 2020
  • tba, South Suburban, 2021
  • Crystal Patel, South Suburban, 2019
  • Generand Algenio, South Suburban, 2020
  • tba, West Side, 2021
  • Carol Everett, West Side, 2019
  • Satish Alapati, West Side, 2020
  • Anna Orland, West Suburban, 2018
  • Daniela Brzozowski, West Suburban, 2018
  • Douglas Chang, West Suburban, 2019
  • tba, West Suburban, 2020
  • Alyssa Brown, West Suburban, 2020

Spouse Luncheon

  • Astrid Schroetter, chair, 2019
  • Jan Fijal, vice chair, 2020
  • Cristina Pavel, secretary, 2021
  • Kim Fulton, 2019
  • Jan Elliott, 2020
  • Linda Manning, 2021

VIP Reception

  • Thomas Schneider, Jr, chair, 2019
  • George Zehak
  • Phillip Fijal
  • Louis Imburgia

Return to Top


Standing Committees for 2019


Communications

  • Melanie Watson, chair, 2019
  • Astrid Schroetter, vice chair, 2020
  • Sherece Thompson, secretary, 2021
  • Lynse Briney, 2019
  • Douglas Chang, 2019
  • Ingrid Schroetter, 2020
  • Andrew Wiers, 2020
  • Joseph Sperlazzo, 2021
  • John Milgram, 2021

Government Affairs and Access Advocacy

  • Loren Feldner, chair, 2019
  • Gerald Ciebien, vice chair, 2019
  • Gary Alder, 2019
  • Jason Grinter, 2019
  • Henry Lotsof, 2019
  • James Maragos, 2019
  • Renee Pappas, 2019
  • Richard Perry, 2019
  • Genaro Romo Jr., 2019
  • Cynthia Satko, 2019
  • Melanie Watson, 2019
  • Loren Feldner, CDS Foundation liaison, 2019

Mediation

  • David Behm, Chair, 2021
  • Robert Bara, Englewood, 2021
  • Kellie Rhodes-Gayles, Kenwood/Hyde Park, 2021
  • David Behm, North Side, 2021
  • Susan Graber, North Suburban, 2021
  • Chester Klos, Northwest Side, 2021
  • Daniel Greising, Northwest Suburban, 2021
  • Walter Flor, South Suburban, 2021
  • Frank Orland, West Side, 2021
  • James McKee, West Suburban, 2021

Membership

  • Michael Tauber, chair, 2020
  • Amy Van Fossen, 2019
  • Philip Schefke, 2020
  • George Zehak, 2021
  • Ashley Barnes, New Dentist, 2019
  • Samantha Sodini, New Dentist, 2020
  • Satish Alapati, New Dentist, 2021
  • Peggy Richardson,  director, third year, 2019
  • Brian Caraba, director, second year, 2020
  • Janet Kuhn,  director, first year, 2021
  • John Brendich, Englewood, 2019
  • Lori Lightfoot, Kenwood/Hyde Park, 2021
  • Joshua Ries, North Side, 2019
  • Lauren Allegretti, North Suburban, 2020
  • Spencer Bloom, Northwest Side, 2018
  • Bryce Larson, Northwest Suburban, 2020
  • W. Brent Stanford, South Suburban, 2019
  • tba, West Side, 2020
  • Anna Orland, West Suburban, 2018

Peer Review

  • Jeffrey Kramer, chair, North Side, 2021
  • Thomas Remijas, Englewood, 2021
  • Henry Moore, Kenwood/Hyde Park, 2021
  • Jeffrey Kramer, North Side, 2021
  • Robert Krueger, North Suburban, 2021
  • Gordon Ziols, Northwest Side, 2021
  • John Dzakovich, Northwest Suburban, 2021
  • Kenneth Coffey, South Suburban, 2021
  • Kamal Vibhakar, West Side,2021
  • John Houlihan, West Suburban, 2021

Regional Meeting Program

  • Jun Lim, chair, 2019
  • James Frett, vice chair, 2020
  • Dorothy Anasinski, 2021

Return to Top